تست عنوان
close
سایت صنعت و بازار | مقالات و گزارش ها
حوزه های صنعتـــی
پر بازدید ترین گزارش های ماه
حوزه های صنعتـــی
گزارش های صنعتی
 • مصاحبه
  تاریخ : ۱۳۹۶/۰۹/۲۹ تعداد بازدید :‌ ۱۵۴۳
  دکتر سید حسن توسلی، موسس شرکت تکفام‌سازان طیف نور و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، از جمله کسانی است که توانسته فرآیند تبدیل علم به عمل را به خوبی طی کرده و تحولی در زمینه میکروسکوپی و طیف سنجی در کشور به وجود آورد. شرکت تکفام‌سازان طیف نور اولین سازنده میکروسکوپ رامان در کشور بوده و همچنین در زمینه ساخت طیف‌سنج‌های پهن‌باند نیز فعالیت دارد. این شرکت تا کنون در زمینه ساخت و تولید و...
  تاریخ : ۱۳۹۶/۰۹/۰۱ تعداد بازدید :‌ ۱۵۳۱
  دکتر مهدی رحمانی، مدیر عامل شرکت رنگین نانو نهال در سال 1395 بنای تاسیس یک شرکت نوپای نانویی را برپا کرد و تاکنون دستاوردهای علمی و فنی بسیاری در زمینه تولید رنگ‎های پودری الکترواستاتیک کسب نموده است. در گفتگوی پیش رو، دکتر رحمانی به بیان تجربیات خود در خصوص فعالیت‎هایش در حوزه نانو می‎پردازد و دیدگاه‎های خود را در این زمینه بیان می‎کند.
  تاریخ : ۱۳۹۶/۰۸/۰۷ تعداد بازدید :‌ ۱۳۰۵
  "آریا پلیمر پیشگام" یکی دیگر از دو شرکتی بود که به عنوان فعالین حوزه نانوکامپوزیت‎های پلیمری در نشست تخصصی و مشترک بین ایران و اندونزی در جاکارتا حضور یافته و موفق به ارائه‎ی برخی محصولات نانویی خود، برای حضار شد.
  بیشتر
 • گزارش
  تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۲۸ تعداد بازدید :‌ ۴۲۲
  تاثیر منفی صنعت خودروسازی بر تغییرات جوی از طریق جایگزینی سوخت‎های فسیلی با باتری‎ها قابل رفع است. با این وجود، بکارگیری باتری‎ها مستلزم پرداخت هزینه بیشتر می‎باشد. هدف این گزارش، پیش‎بینی قیمت بسته‎های باتری تا سال 2030 با درنظرگرفتن دو مسئله است: اولاً یک دهه تحقیق در این زمینه نشان می‎دهد که با بهبود در علم مواد، تغییر در ترکیب شیمیایی باتری‎ها حاصل می‎شود. ثانیاً قیمت باتری‎ها نیز به دلیل...
  تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۱۰ تعداد بازدید :‌ ۱۰۹۸
  با گسترش رو به رشد تجهیزات فشار اتمسفری و تمایل فزاینده شرکتها برای به کارگیری پلاسما در محیط غیر خلاء در آینده نزدیک، نگرانی استفاده از سیستمهای گرا نقیمت تحت خلاء و پردازش منسوجات در خارج خط مرتقع خواهد شد. ملاحظات اقتصادی مربوط به استفاده از روشهای پلاسمایی نیز نشان می دهد که در مقیاس صنعتی به کارگیری روشهای پلاسمایی اتمسفری کاملا مقرون به صرفه خواهد بود.
  تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ تعداد بازدید :‌ ۱۷۹۳
  با توجه به رسالت کارگروه صنعت و بازار در تجاری سازی فناوری ها و محصولات فناوری نانو و به کارگیری آن‎ها در صنایع، این رو کارگروه تلاش کرده است تا با ایجاد بستری مناسب، زمینه همکاری شرکت های متقاضی صنعتی و شرکت های دارنده فناوری را آماده سازد. در این گزارش برخی از پروژه‎های موفق صنعتی در زمینه فناوری نانو منتشر شده است.
  بیشتر
 • مقاله
  تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۰۳ تعداد بازدید :‌ ۱۴۴۰
  در سال ۱۳۹۳ "سامانه یکپارچه مدیریت تبادل فناوری در ستاد نانو" با هدف انتقال فناوری از شرکت‏‌های کوچک و متوسط به شرکت‏‌های بزرگ، ذیل تجربیات گذشته ستاد توسعه فناوری نانو در این خصوص و همچنین بررسی موارد موفق در سایر کشورها، طراحی و راه‏‌اندازی شد.
  تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۰۵ تعداد بازدید :‌ ۲۶۶۷
  دراین مقاله ایده اصلی جهت حذف آلاینده‌ها، استفاده از پلاسمای غیرحرارتی است. پلاسما که در بعضی متون حالت چهارم ماده بدان اطلاق می‌شود توده‌ای است که شامل ملکولها، یونها و الکترونها در فاز گازی است. لازم به ذکر است که بالا بودن درجه حرارت از ویژگیهای پلاسما نیست و اتفاقاً در این بحث از پلاسمایی صحبت شده است که دمای پایینی دارند. باید توجه داشت که خاصیت «تخریب‌کنندگی» از ویژگی‌های توده پلاسما...
  تاریخ : ۱۳۹۵/۰۱/۲۲ تعداد بازدید :‌ ۱۶۲۹
  گزارش‌های بازار فناوری، امروزه به عنوان مرجعی مفید و قابل اطمینان جهت رصد فناوری‌های نوین مطرح می باشند. شرکت‌های تولید گزارش بازار فناوری، به هر یک از موضوعات فناوری بر اساس اولویت و برنامه‌ی تعریف شده در مرکز خود به شکلی ویژه می‌پردازند. در این گزارش موضوعاتی که توسط این شرکت دستمایه نگارش گزارش بازار شده بررسی شده تا حوزه های داغ برای تجاری سازی مشخص شود.
  بیشتر
 • یادداشت های سایت رصد
  تاریخ : ۱۳۹۷/۰۱/۱۴ تعداد بازدید :‌ ۲۱۶
  بهره‎گیری از فناوری نوظهور در جهان، راه حلی متداول در بهبود کیفیت محصولات تولیدی و همچنین افزایش ارزش افزوده کالاها می‎باشد. انتظار می رود در سال 97 در راستای «حمایت از کالای ایرانی»، مسیر تولیدات داخلی در صنایع مختلف از ایستگاه فناوری نانو گذر کرده و به ارتقا کیفیت محصولات، جلب رضایت مشتریان و افزایش استفاده از محصولات داخلی بیانجامد.
  تاریخ : ۱۳۹۶/۰۸/۲۱ تعداد بازدید :‌ ۲۲۷۱
  کشور ایران با بحران جدی آب مواجه است این مساله بیش از آنکه ناشی از کمبود منابع آب باشد به مدیریت نادرست آن برمیگردد. بکاربردن راهکارهای علمی در این شرایط می تواند در به تعویق انداختن این مساله موثر باشد
  بیشتر