سایت صنعت و بازار | مقالات و گزارش ها
حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
گزارش های صنعتی
 • مصاحبه
  تاریخ : ۱۳۹۷/۰۴/۲۳ تعداد بازدید :‌ ۲۴۴
  شرکت پالایش پلاسما صنعت برای اولین بار در جهان در مقیاس صنعتی اقدام به استفاده از پلاسمای سرد در تصفیه آب و پساب های صنعتی نموده و بصورت انحصاری دانش فنی مربوطه را بنام خود ثبت نموده است.
  تاریخ : ۱۳۹۷/۰۲/۰۱ تعداد بازدید :‌ ۵۶۸
  مصاحبه‎ای جذاب با مهندس نادری مدیرعامل شرکت فناوران نانومقیاس را ادامه مطلب دنبال کنید.
  تاریخ : ۱۳۹۶/۰۹/۲۹ تعداد بازدید :‌ ۱۸۹۹
  دکتر سید حسن توسلی، موسس شرکت تکفام‌سازان طیف نور و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، از جمله کسانی است که توانسته فرآیند تبدیل علم به عمل را به خوبی طی کرده و تحولی در زمینه میکروسکوپی و طیف سنجی در کشور به وجود آورد. شرکت تکفام‌سازان طیف نور اولین سازنده میکروسکوپ رامان در کشور بوده و همچنین در زمینه ساخت طیف‌سنج‌های پهن‌باند نیز فعالیت دارد. این شرکت تا کنون در زمینه ساخت و تولید و...
  بیشتر
 • گزارش
  تاریخ : ۱۳۹۷/۰۴/۱۰ تعداد بازدید :‌ ۱۹۱
  مصرف، آماده‌سازی و ذخیره مواد غذایی به صورتی ایمن و فاقد آلودگی‌های زیان‌بخش با حفظ مواد مغذی ‌یکی از مهم‌ترین حیطه‌ها در زمینه حفظ سلامتی و بهداشت می‌باشد. مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها مخصوصاً به شکل خام و با حداقل پردازش به عنوان منابع پر اهمیت در سبد غذایی جوامع، لزوم توسعه روش‌هایی مطمئن و کارآمد در پردازش، نگهداری، بسته‌بندی و توزیع مواد غذایی را افزون می‌کند.
  تاریخ : ۱۳۹۷/۰۴/۰۵ تعداد بازدید :‌ ۱۸۱
  براساس اطلاعات ثبت شده در سامانه تبادل فناوری، 92 مورد تقاضای صنعتی در سال 1396 توسط کارگزاران "مرکز توسعه نانوکامپوزیت، رنگ و رزین" به ثبت رسیده است که تاکنون، 1 طرح موفق خاتمه یافته و 70 مورد طرح های در دست اقدام هستند.
  تاریخ : ۱۳۹۷/۰۳/۱۹ تعداد بازدید :‌ ۲۵۷
  محققان معتقدند که افزایش تقاضای جهانی برای ابزارهای قابل حمل الکتریکی از قبیل موبایل،‌ لپ تاپ و تبلت از جمله دلایل اصلی رشد بازار باتری‎های لیتیم-یون در سال‎های اخیر است. اما در مورد باتری‎های لیتیمی بکاررفته در وسایل نقلیه الکتریکی، عواملی از قبیل قیمت پایین بنزین،‌ مشکلات امنیتی و به دنبال آن انگیزه کم مشتریان دولتی، مانع از رشد سریع این بخش از بازار باتری‎های لیتیمی شده است. از سوی دیگر،...
  بیشتر
 • مقاله
  تاریخ : ۱۳۹۷/۰۳/۰۹ تعداد بازدید :‌ ۲۴۴
  اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮏ ﭼﺎﭘﯽ زﻣﯿﻨﻪای اﺳﺖ ﺑﺪﯾﻊ ﺑﺮ ﭘﺎﯾﻪ ﺗﺮﮐﯿﺐ ﻣﻮاد ﺟﺪﯾﺪ و ﻓﺮآﯾﻨﺪﻫﺎی ﺗﻮﻟﯿﺪی ﻣﺘﻨﻮع، وﺳﯿﻊ و ﻣﻘﺮون ﺑﻪ ﺻﺮﻓﻪ ﮐﻪ اﻣﺮوزه ﮐﺎرﺑﺮدﻫﺎی زﯾﺎدی ﭘﯿﺪا ﮐﺮده. ﺑﺎرﯾﮑﯽ، وزن ﮐﻢ، سازگاری با محیط زیست، اﻧﻌﻄﺎفﭘﺬﯾﺮی و ﭘﺎﯾﺪاری ﻣﺤﯿﻄﯽ از ﺟﻤﻠﻪ ﻣﻬﻤﺘﺮﯾﻦ ﻣﺰاﯾﺎی اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮏ ﭼﺎﭘﯽ اﺳﺖ.
  تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۰۳ تعداد بازدید :‌ ۱۷۶۴
  در سال ۱۳۹۳ "سامانه یکپارچه مدیریت تبادل فناوری در ستاد نانو" با هدف انتقال فناوری از شرکت‏‌های کوچک و متوسط به شرکت‏‌های بزرگ، ذیل تجربیات گذشته ستاد توسعه فناوری نانو در این خصوص و همچنین بررسی موارد موفق در سایر کشورها، طراحی و راه‏‌اندازی شد.
  تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۰۵ تعداد بازدید :‌ ۳۰۷۳
  دراین مقاله ایده اصلی جهت حذف آلاینده‌ها، استفاده از پلاسمای غیرحرارتی است. پلاسما که در بعضی متون حالت چهارم ماده بدان اطلاق می‌شود توده‌ای است که شامل ملکولها، یونها و الکترونها در فاز گازی است. لازم به ذکر است که بالا بودن درجه حرارت از ویژگیهای پلاسما نیست و اتفاقاً در این بحث از پلاسمایی صحبت شده است که دمای پایینی دارند. باید توجه داشت که خاصیت «تخریب‌کنندگی» از ویژگی‌های توده پلاسما...
  بیشتر
 • یادداشت های سایت رصد
  تاریخ : ۱۳۹۷/۰۱/۱۴ تعداد بازدید :‌ ۶۰۷
  بهره‎گیری از فناوری نوظهور در جهان، راه حلی متداول در بهبود کیفیت محصولات تولیدی و همچنین افزایش ارزش افزوده کالاها می‎باشد. انتظار می رود در سال 97 در راستای «حمایت از کالای ایرانی»، مسیر تولیدات داخلی در صنایع مختلف از ایستگاه فناوری نانو گذر کرده و به ارتقا کیفیت محصولات، جلب رضایت مشتریان و افزایش استفاده از محصولات داخلی بیانجامد.
  تاریخ : ۱۳۹۶/۰۸/۲۱ تعداد بازدید :‌ ۲۷۰۸
  کشور ایران با بحران جدی آب مواجه است این مساله بیش از آنکه ناشی از کمبود منابع آب باشد به مدیریت نادرست آن برمیگردد. بکاربردن راهکارهای علمی در این شرایط می تواند در به تعویق انداختن این مساله موثر باشد
  بیشتر