سایت صنعت و بازار | مقالات و گزارش ها
حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
گزارش های صنعتی rss_feed
 • مصاحبه
  تاریخ : ۱۳۹۷/۰۴/۲۳ تعداد بازدید :‌ ۴۹۷
  شرکت پالایش پلاسما صنعت برای اولین بار در جهان در مقیاس صنعتی اقدام به استفاده از پلاسمای سرد در تصفیه آب و پساب های صنعتی نموده و بصورت انحصاری دانش فنی مربوطه را بنام خود ثبت نموده است.
  تاریخ : ۱۳۹۷/۰۲/۰۱ تعداد بازدید :‌ ۷۷۴
  مصاحبه‎ای جذاب با مهندس نادری مدیرعامل شرکت فناوران نانومقیاس را ادامه مطلب دنبال کنید.
  تاریخ : ۱۳۹۶/۰۹/۲۹ تعداد بازدید :‌ ۲۱۰۴
  دکتر سید حسن توسلی، موسس شرکت تکفام‌سازان طیف نور و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، از جمله کسانی است که توانسته فرآیند تبدیل علم به عمل را به خوبی طی کرده و تحولی در زمینه میکروسکوپی و طیف سنجی در کشور به وجود آورد. شرکت تکفام‌سازان طیف نور اولین سازنده میکروسکوپ رامان در کشور بوده و همچنین در زمینه ساخت طیف‌سنج‌های پهن‌باند نیز فعالیت دارد. این شرکت تا کنون در زمینه ساخت و تولید و...
  بیشتر
 • گزارش
  تاریخ : ۱۳۹۷/۰۶/۱۰ تعداد بازدید :‌ ۱۷۴
  هم اکنون مسائل بسیاری فرا راه صنایع خودروسازی جهان وجود دارد و شرکت‌های خودروسازی سعی دارند تا با به خدمت گرفتن فناوری‌های نوینی چون پلاسما، نانو و... به رفع آن‌ها بپردازند. قطعات خودرو دارای اشکال و جنس‌ها و ویژگی‌های گوناگونی هستند. در طول تولید این قطعات، تولید‌کنندگان اغلب به موانع متعددی چون استحکام و سختی قطعات، چسبندگی قطعات، رنگ‌پذیری قطعات (به خصوص پلیمرها) و... روبرو می‌شوند.
  تاریخ : ۱۳۹۷/۰۴/۱۰ تعداد بازدید :‌ ۳۸۵
  مصرف، آماده‌سازی و ذخیره مواد غذایی به صورتی ایمن و فاقد آلودگی‌های زیان‌بخش با حفظ مواد مغذی ‌یکی از مهم‌ترین حیطه‌ها در زمینه حفظ سلامتی و بهداشت می‌باشد. مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها مخصوصاً به شکل خام و با حداقل پردازش به عنوان منابع پر اهمیت در سبد غذایی جوامع، لزوم توسعه روش‌هایی مطمئن و کارآمد در پردازش، نگهداری، بسته‌بندی و توزیع مواد غذایی را افزون می‌کند.
  تاریخ : ۱۳۹۷/۰۴/۰۵ تعداد بازدید :‌ ۳۸۷
  براساس اطلاعات ثبت شده در سامانه تبادل فناوری، 92 مورد تقاضای صنعتی در سال 1396 توسط کارگزاران "مرکز توسعه نانوکامپوزیت، رنگ و رزین" به ثبت رسیده است که تاکنون، 1 طرح موفق خاتمه یافته و 70 مورد طرح های در دست اقدام هستند.
  بیشتر
 • مقاله
  تاریخ : ۱۳۹۷/۰۶/۱۳ تعداد بازدید :‌ ۲۳۸
  سطوح آبگریز به دلیل خصوصیات بارزی چون خود-پاکیزگی ، ضد مه و ضد انعکاس مورد توجه بسیاری از پژوهشگران و صنعتگران در حوزه‌های مختلف علمی و صنعتی هستند. در این مطالعه، پیشرفت‌های اخیر در زمینه ی آماده‌سازی سطوح آبگریز به روش‌های ساده، سازوکار و کاربردهای وسیع این سطوح مرور خواهد شد. روش‌های تهیه این سطوح با توجه به انواع آنها، مشتمل بر سرامیک‌های اکسید خاکی ، اثر گلبرگ گل‌های نیلوفر آبی و رز ،...
  تاریخ : ۱۳۹۷/۰۳/۰۹ تعداد بازدید :‌ ۳۹۳
  اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮏ ﭼﺎﭘﯽ زﻣﯿﻨﻪای اﺳﺖ ﺑﺪﯾﻊ ﺑﺮ ﭘﺎﯾﻪ ﺗﺮﮐﯿﺐ ﻣﻮاد ﺟﺪﯾﺪ و ﻓﺮآﯾﻨﺪﻫﺎی ﺗﻮﻟﯿﺪی ﻣﺘﻨﻮع، وﺳﯿﻊ و ﻣﻘﺮون ﺑﻪ ﺻﺮﻓﻪ ﮐﻪ اﻣﺮوزه ﮐﺎرﺑﺮدﻫﺎی زﯾﺎدی ﭘﯿﺪا ﮐﺮده. ﺑﺎرﯾﮑﯽ، وزن ﮐﻢ، سازگاری با محیط زیست، اﻧﻌﻄﺎفﭘﺬﯾﺮی و ﭘﺎﯾﺪاری ﻣﺤﯿﻄﯽ از ﺟﻤﻠﻪ ﻣﻬﻤﺘﺮﯾﻦ ﻣﺰاﯾﺎی اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮏ ﭼﺎﭘﯽ اﺳﺖ.
  تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۰۳ تعداد بازدید :‌ ۱۸۷۴
  در سال ۱۳۹۳ "سامانه یکپارچه مدیریت تبادل فناوری در ستاد نانو" با هدف انتقال فناوری از شرکت‏‌های کوچک و متوسط به شرکت‏‌های بزرگ، ذیل تجربیات گذشته ستاد توسعه فناوری نانو در این خصوص و همچنین بررسی موارد موفق در سایر کشورها، طراحی و راه‏‌اندازی شد.
  بیشتر
 • یادداشت های سایت رصد
  تاریخ : ۱۳۹۷/۰۱/۱۴ تعداد بازدید :‌ ۷۶۷
  بهره‎گیری از فناوری نوظهور در جهان، راه حلی متداول در بهبود کیفیت محصولات تولیدی و همچنین افزایش ارزش افزوده کالاها می‎باشد. انتظار می رود در سال 97 در راستای «حمایت از کالای ایرانی»، مسیر تولیدات داخلی در صنایع مختلف از ایستگاه فناوری نانو گذر کرده و به ارتقا کیفیت محصولات، جلب رضایت مشتریان و افزایش استفاده از محصولات داخلی بیانجامد.
  تاریخ : ۱۳۹۶/۰۸/۲۱ تعداد بازدید :‌ ۲۸۶۷
  کشور ایران با بحران جدی آب مواجه است این مساله بیش از آنکه ناشی از کمبود منابع آب باشد به مدیریت نادرست آن برمیگردد. بکاربردن راهکارهای علمی در این شرایط می تواند در به تعویق انداختن این مساله موثر باشد
  بیشتر