حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده خبر

صرفه‌جویی 8 میلیون مترمکعبی آب در تولید جین در سال 2017؛ گزارش جدید شرکت Jeanologia

تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۱۱/۰۴ تعداد بازدید : ۱۵۸
تعداد رای : ۱۸
پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد در سال 2025 عملیات تولید شلوار جین در جهان با کمک فناوری پلاسما بتواند 100 درصد بدون آب انجام گیرد. عدم تولید پسماند شیمیایی، افزایش بهره‌وری و کاهش زمان تولید ارمغان این فناوری در آینده خواهد بود.

آب به عنوان یک منبع حیاتی در حال کمیاب شدن است و بهینه سازی مصرف آن ضروری و اساسی می‌باشد. با توجه به محاسبات مجمع جهانی اقتصاد، تقاضا برای آب در سال 2030 به میزان 40%  افزایش خواهد یافت. این بدین معنی است که ایجاد فرآیندی کارآمدتر به همراه کمترین تاثیرات زیست محیطی، امری ضروری می‌باشد. در گزارش‌هایی که تاکنون ارائه کردیم، به لزوم استفاده از فناوری پلاسمای سرد در صنایع مختلف از جمله صنعت نساجی اشاره نمودیم. به تفصیل توضیح داده شد که در صنعت نساجی جایگزینی فناوری پلاسمای سرد در برخی از فرآیندهای تکمیل کمک زیادی به کاهش مصرف آب و حذف مواد شیمیایی می‌کند. یکی از شرکت‌های پیشتاز در این زمینه شرکت Jeanologia بود که موفق به بکارگیری این فناوری برای رنگبری در تولید جین و کاهش 60 درصدی مصرف آب شده است. در گزارش جدید ارائه شده از این شرکت، شاهد گام‌های موفق و موثرتری هستیم که در اینجا به شرح آن می‌پردازیم.

شرکت Jeanologia به صرفه جویی حدود 8 میلیون متر مکعبی آب در سال 2017 با بهره گیری از تکنولوژی پلاسمای سرد کمک کرده است. این میزان صرفه جویی در مصرف آب معادل با آب مصرفی مورد نیاز در مدت زمان یکسال در شهر میامی می‌باشد. این شرکت تاکنون توانسته است این تکنولوژی را در اختیار شرکت‌های مختلف در 60 نقطه از جهان قرار دهد. 35% از 5 میلیارد جین تولید شده در جهان با استفاده از فناوری شرکت Jeanologia تولید می‌گردد. پلاسمای سرد در صنعت نساجی نه تنها در حوزه آب، بلکه به طور همزمان با افزایش بهره وری صنعتی، باعث کاهش مصرف انرژی و مواد شیمیایی می‌گردد.

 

 

به گفته مدیر عامل این شرکت، توسعه بهره‌برداری از پلاسمای سرد با هدف دستیابی به یک صنعت کاملا پایدار و زیست سازگار پیگیری می‌شود تا بتواند در زمره شرکت‌های پیشرو با برند محصولات تولید شده با فناوری سبز قرار گیرد، از آن جهت که تولیدات آن کاهش چشمگیر مصرف آب، انرژی و مواد شیمیایی و از طرفی حذف آلودگی ها و پسماندهای مضر در پی دارد.

در راستای دستیابی به این هدف همچنین شرکت Jeanologia نرم افزار EIM  (نرم افزار اندازه گیری اثرات زیست محیطی) را توسعه داده است که تنها نرم افزار موجود در بازار است که قادر به تجزیه و تحلیل اثرات زیست محیطی در داخل بخش تکمیل پوشاک می‌باشد. با کمک نرم افزار EIM یک استاندارد صنعتی ایجاد شده است که اندازه گیری اثرات زیست محیطی در فرآیند تولید که قبلا توسط برندهای معروفی همچون  M&S و Tommy Hilfiger یا H&M مورد استفاده بوده را امکان پذیر کرده است. چنانچه محصولاتی با روش سازگار با محیط زیست توسعه پیدا کند، یک محصول پایدار از لحاظ زیست محیطی تولید خواهد شد و سرانجام محصولی پایدار ولی بدون ضرر برای محیط زیست به بازار عرضه می‌گردد.

آب، زندگی و شکوفایی به ارمغان می‌آورد، بنابراین مراقبت از آن برای توسعه پایدار ضروری می‌باشد. علاوه بر این نقش مهمی در کاهش فقر و رشد اقتصادی ایفا می‌کند. این شرکت به طور مداوم در راستای افزایش آگاهی و مشارکت همگان در حال فعالیت می‌باشد و در تلاش است که آثار حضور آب در فرآیند تولید را بدون از دست دادن عرصه رقابت و یا به خطر انداختن طراحی و کیفیت کاهش دهد.

در طول ماه گذشته، فناوری پلاسمای شرکت Jeanologia موجب صرفه جویی 800.000 متر مکعب آب شده است که این میزان معادل آب مورد استفاده برای پر کردن 283 استخر شنای المپیک می‌باشد. علاوه بر این، تکنولوژی این شرکت در زمینه سلامت تولید از جین، امکان حذف پتاسیم پرمنگنات، سنگ پومیس و شستشوی دستی و سنتی را به طور همزمان در کنار کاهش قابل ملاحظه مصرف مواد شیمیایی فراهم کرده است.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)