حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده خبر

سرمایه‎گذاری 620 میلیارد دلاری در صنعت باتری تا سال 2040

تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۱۱/۱۱ تعداد بازدید : ۸۰
تعداد رای : ۰
بر اساس بررسی محققان، بازار جهانی باتری‎ها در چند سال اخیر شاهد رشد بسیار چشمگیری بوده و حتی از پیش‎بینی‎هایی که پیشتر انجام می‎شد نیز فراتر رفته است. لذا حجم سرمایه‎گذاری در این صنعت در چند سال آینده بسیار رونق می‎گیرد.

رونق صنعت باتری در چین، کالیفرنیا و هر جای دیگری که زیرساخت مناسبی برای باتری دارد اتفاق خواهد افتاد و بیشتر از آنچه که قبلاً تصور می‎شد، رشد خواهد کرد.

طبق پیش‎بینی‎ها، بازار جهانی ذخیره‎سازهای انرژی به 942 گیگاوات ساعت تا سال 2040 خواهد رسید. طبق نظر مؤسسه بلومبرگ، این رشد فزاینده به سرمایه‎گذاری 620 میلیارد دلاری احتیاج دارد که منجر به کاهش چشمگیر قیمت باتری می‎شود. بدین ترتیب، میزان کاهش قیمت در باتری‎های لیتیوم-یون تا سال 2030 به اندازه 52% خواهد بود. اما قیمت تنها فاکتور نیست.

دولت‎های چین و کالیفرنیا نیازهای جدیدی را همراه با افزایش تقاضا برای خودروهای الکتریکی و سیستم‎های خورشیدی ایجاد خواهند کرد. لذا تلاش زیادی برای تأمین انرژی خودروهای الکتریکی در مناطق دور از دسترس اختصاص یافته است. از آنجاییکه باتری‎ها در تمام سطوح زندگی وارد شده‎اند، قیمت آنها خیلی بیشتر از آنچه که انتظار می‎رفت کاهش یافته است.

در این راستا، تمرکز بر روی دو بازار مهم وجود دارد. یکی چین که در حال ارتقای ظرفیت تولید باتری‎های خود است و نقش مرکزی را در این پیشرفت خواهد داشت. دیگری هم کالیفرنیا که تحرکات خوبی در چند سال اخیر داشته و مستقیم یا غیر مستقیم، منجر به بهبود وضعیت باتری‎ها شده است.

موضوع ذخیره‎سازی انرژی، مبحثی است که در پیشرفت انرژی‎های تجدیدپذیر بسیار مهم است. اگر به سمت استفاده 100 درصدی از انرژی‎های تجدیدپذیر برویم، این مسئله جدیت بیشتری پیدا خواهد کرد. در اینجا 5 نکته کلیدی که در گزارش بلومبرگ در روند رشد باتری‎ها به آنها اشاره شده، آورده شده است:

  1. پیش‎بینی می‎شود که میزان انباشت ذخیره انرژی تا سال 2020 به 50 گیگاوات ساعت برسد. در صورتیکه سال قبل، بلومبرگ پیش‎بینی کرده بود که این عدد در سال 2023 محقق خواهد شد.
  2.  ذخیره انرژی معادل 7% کل ظرفیت ایجادشده در دنیا تا سال 2040 خواهد بود.
  3.  منطقه آسیا-اقیانوسیه، 45 درصد کل ظرفیت تولید را در مقیاس مگاوات تا سال 2040 در اختیار خواهد داشت. 29 درصد باقیمانده نیز در مجموع به اروپا، خاورمیانه و آفریقا اختصاص خواهد یافت و باقیمانده هم مربوط به آمریکا می‎شود.
  4.  تا نیمه دهه 2030، بخش اعظم ذخیره انرژی به ابزارآلات اختصاص می‎یابد. اما پس از آن، عمده سرمایه‎گذاری به فرصت‎های تجاری‎سازی، صنایع و اهداف مسکونی معطوف می‎شود.
  5. کشورهایی که می‎توانند در این صنعت پیشرو باشند عبارتند از: چین، آمریکا، هند، ژاپن، آلمان، فرانسه، استرالیا، کره جنوبی و انگلستان. در حال حاضر، کره جنوبی بازار را در اختیار دارد اما به زودی در دهه 2020 تحت سیطره آمریکا قرار خواهد گرفت.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)