حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده خبر

استفاده از نانوپوشش در پروتزهای کاشتنی در بدن

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۶/۰۱ تعداد بازدید : ۱۷۴۶
تعداد رای : ۰
پوشش‎های تیتانیومی که جایگزین یاتاقان‎های فولادی ارابه فرود هواپیمای A350 و A380 شدند، امکان استفاده در پروتزهای زانو و لگن را دارند.
موسسه Wallwork کمبریج متخصص در امور پوشش‎های سخت، برنده جایزه ابداعات دولت انگلستان در زمینه حمایت از فناوری‎ها در زمینه کاربردهای پزشکی این فناوری شده است. این فناوری اثر قابل ملاحظه‎ای در در توسعه فناوری‎های مورد استفاده در کاشتنی‎های بدن شامل ساخت قطعات سبک، مستحکم، ایمن‎تر داشته است.
تیتانیوم به صورت گسترده در ابزارهای کاشتنی و پروتزها مورد استفاده قرار می‎گیرد. این ماده استحکام بالا، مقاومت به خستگی قابل ملاحظه، سبکی و زیست سازگار است. متاسفانه به دلیل نرمی، عملکرد تیتانیوم در کاربردهای یاتاقان‎های تحت فشار کم است. شرکت Wallwork با استفاده از نیتراسیون عمیق قطعات بر این مشکل غلبه کرده است. علاوه بر این با توجه به نوع کاربرد از پوشش‎های PVD روی سطح استفاده شد. پوشش حاصل از این روش ضخامت میکرونی داشته و روانکاری قابل ملاحظه‎‏ای دارد.

filereader.php?p1=main_10a7cdd970fe135cf
مرکز پوشش‎های سخت کاشتنی‎های پزشکی در شرکت Wallwork Cambridge

قطعات جایگزین زانو و مفصل لگن معمولا از آلیاژهای از جنس کبالت، کروم و مولیبدن و یا سرامیک‎ها ساخته می‎شوند. معمولا این قطعات به صورت هیبریدی با ترکیبات دیگر مانند پلیمرهای با چگالی بالا ساخته می‎شوند. مشکلات موجود در این شرایط شامل از دست رفتن کارایی قطعه پلیمری، نشت یون‎های فلزی از آلیاژ CoCrMo و یا شکستن کاشتنی‎های سرامیکی است. در این شرایط بیمار احساس درد داشته و ممکن است به بافت‎های مجاور آسیب جدی وارد شود.
پوشش تولید شده توسط شرکت Wallwork، سدی مقاوم در برابر آزاد شدن یون‎های فلزی است و علاوه بر این دارای مقدار کمی نقره است تا در برابر عفونت‎های پس از جراحی محافظت مقاوم باشد. این پوشش صافی سطح بسیار بالایی دارد و در برابر مایع مفصلی مقاومت به خوردگی بسیار خوبی دارد.هرچند استفاده از فناوری‎های جدید در زمینه پزشکی نیاز به دقت بسیار بالایی دارد اما این شرکت پیش‎بینی کرده است که در طی 4 سال آینده و پس از تکمیل شبیه‎سازی‎های آزمایشگاهی، این فناوری روی اولین بیمار مورد استفاده قرار گیرد.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)