حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده خبر

راه حل قطعی کاهش تلفات انرژی در قطعات الکتریکی با استفاده از ابررساناها

تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۰۶/۲۴ تعداد بازدید : ۲۸۹
تعداد رای : ۲
مجری طرح توسعه ابررساناها در صنعت برق استفاده از ابررساناها را راهی مناسب و کاربردی برای کاهش تلفات انرژی خواند.

تحقیقات در زمینه فناوری ابررسانا با سرعت چشمگیری در دنیا در حال پیشرفت است و چنانچه استفاده از ابررساناهای با کارکرد مناسب محقق گردند ،انقلاب عظیمی صنایع و بویژه صنعت برق را دگرگون خواهد ساخت.

حسین کوهانی مجری طرح توسعه ابررسانا‌ها در صنعت برق در خصوص جایگاه و طرح توسعه ابررساناها اظهار داشت: با توجه به تلفات انرژی به‌عنوان مشکل عمده صنعت برق، راه حل قطعی کاهش تلفات در صنعت برق استفاده از ابررسانا‌ها است، استفاده از این فناوری با داشتن مزایای عمده ای همچون، انتقال توان تولیدی به مصرف کننده بدون نیاز به تغییر سطح ولتاژ، انتقال بصورت زیر زمینی ، کاهش مشکلات اشتعال و زیست محیطی در اثر حذف روغن‌های خنک کننده، و کاهش هزینه نگهداری قادر به ایجاد تحول عظیم در صنعت برق می باشد.

مجری طرح توسعه ابررسانا‌ها در صنعت برق ، درباره جایگاه ابررسانا‌ها در ایران و توسعه آن اظهار داشت: باعث خوشحالی ست که دانشگاه‌های متعددی در این فناوری‌ نوین فعال هستند ،ولی چالش اصلی مربوط به زمینه ساخت تجهیزات به علت هزینه بر بودن آن است که پیشرفت آن را کندتر نموده است.

این کارشناس حوزه برق در مورد چشم انداز توسعه این فناوری در کشورمان اعلام کرد: با توجه به تدوین سند چشم‌انداز توسعه ابرسانا‌ها در صنعت برق کشور و تجربیات و شناسایی فعالیت‌ها و محققین فعال در این زمینه، انتظار می‌رود در پایان اجرای پروژه سند چشم‌انداز برابر با سال ۱۴۰۴ کشور ما در رتبه یک این فناوری در منطقه قرار گیرد. با وارد شدن پژوهشگاه نیرو به این زمینه، اولین نمونه محدودساز جریان خطای ابررسانایی به‌صورت آزمایشگاهی ساخته شد و در حال حاضر نیز نمونه ذخیره ساز مغناطیسی ابررسانا با همکاری دانشگاه صنعتی شریف در حال ساخت است.

 

وی با اشاره به فعالیت‌های پژوهشگاه نیرو در این زمینه ، افزود: در پژوهشگاه نیرو پروژه‌های مختلفی انجام شده و در دست اجرا است که برای اولین بار در کشور، نمونه آزمایشگاهی محدودکننده جریان خطای ابررسانا در قالب یک پروژه ملی برای شرکت توانیر ساخته شد. همچنین پروژه‌های مختلفی در زمینه ساخت پودر، سیم و نوار ابررسانا انجام شد که همگی آن‌ها دارای محصول می‌باشند و در حال حاضر نیز پروژه ساخت نمونه آزمایشگاهی ذخیره‌کننده انرژی مغناطیسی ابررسانا بصورت مشترک با دانشگاه صنعتی شریف در حال انجام است.

این تکنولوژی با سرعت بسیار زیادی در حال پیشرفت است و در حال حاضر در صنایع نظامی، پزشکی و صنعت برق تجهیزات بسیاری به‌صورت تجاری موجود هستند.

 

filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636

منبع : راه حل قطعی کاهش تلفات انرژی در قطعات الکتریکی با استفاده از ابررساناها

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)