حل مشکل اختلاط آب و نفت در سکوهای نفتی توسط نانو آهنرباهای مغناطیسی

محققان دانشگاه رایس ترکیبی از نانو ذرات مغناطیسی را تولید نمودند که می‎تواند به طور مؤثری قطرات نفت خام را که با روش‎های فعلی دشوار است از آب جداسازی کرده و تا 99 درصد آب دریا را خالص سازی نماید.

روغن و آب تمایل به جدا شدن دارند اما گاهی به اندازه‌­ای با یکدیگر مخلوط می‌شوند که باعث تشکیل امولوسیون­ پایدار روغن در آب می­‎شوند. اختلاط آب و روغن و یا آب و نفت می­‎تواند به صورت طبیعی صورت گیرد و در برخی موارد غیرقابل پیشگیری است. لذا در مواردی که استخراج نفت از مخازن نفتی به راحتی امکان‎­پذیر نیست، متخصصان ناگزیر به استفاده از سورفکتانت ‎می‎­شوند. به این ترتیب که سورفکتانت به مخزن پمپ می‎­شود تا نفت از منافذ و ترک­‎های کوچک طبیعی به سطح انتقال یابد. محققان عقیده دارند تحت فشار و حضور سورفکتانت‎­های صابون، مقداری از آب و نفت موجود با یکدیگر امولوسیون پایدار تشکیل می­‎دهند و به یکدیگر متصل می‎­شوند.

راه حل دانشمندان برای جداسازی روغن و یا نفت از آب اضافه کردن آمین­‎ها به نانوذرات آهن مغناطیسی است. آمین‎­ها دارای بار مثبت هستند و می‎­توانند قطرات روغن و نفت که دارای بار منفی هستند را به خود جذب کنند.

محققان دانشگاه رایس این آزمایش را در آزمایشگاه و با چندین مدل روغن و نفت خام انجام دادند و در تمامی موارد توانستند نانوذرات مغناطیسی را به امولوسیون وارد کرده و در عرض چند دقیقه باعث شکست پیوند آب و روغن و در نتیجه جداسازی آن­ها از یکدیگر شوند. این طراحی برای صنایع و سکوهای نفتی دریایی بسیار ارزشمند است زیرا باعث بازگشت آب سالم به اقیانوس­‎ها و جلوگیری از آلودگی نفتی آن­ها م‏ی‎­شود.

 

استفاده از فناوری نانو برای کاهش فلزات سنگین آب

استفاده از فناوری نانو برای کاهش فلزات سنگین آب

وزیر نیرو در افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه فناوری نانو اظهار داشت که تاکنون در بخش محدود شروع به استفاده از فناوری نانو در کاهش فلزات سنگین و کدورت‌های آب نموده‌ایم تا بتوانیم آب شور دریاهای آزاد را به آب شرب سالم و مطمئن تبدیل کنیم.