بکارگیری آزمایشی گرافن در باند فرودگاه

شرکت دایرکتا پلاس (Directa Plus) تأمین کننده محصولات بر پایه گرافن جهت استفاده در بازارهای صنعتی و مصرفی و همکار ایترچمیکا نخستین آزمایش جهانی آسفالت تقویت شده با گرافن را در یک فرودگاه بین‌المللی در ایتالیا آغاز خواهد کرد.
بکارگیری آزمایشی گرافن در باند فرودگاه

شرکت دایرکتا پلاس (Directa Plus) تولید کننده و تأمین کننده محصولات بر پایه گرافن اعلام کرد که نخستین آزمایش جهانی در خصوص آسفالت تقویت شده با گرافن را در فرودگاه بین‌المللی آغاز می‌کند.

این شرکت گفت: آزمایش این آسفالت قرار است به مدت شش ماه در باند مخصوص فرودگاه فیومیسنو شهر رم (که با نام فرودگاه لئوناردو داوینچی رم نیز شناخته شده است) روی جاده آلفا آلفا که یک جاده ترافیک بالا برای هواپیماهای بین‌المللی کلاس E و F از جمله هواپیماهای بوئینگ 777 و ایرباس 380A است انجام شود. این فرودگاه که شلوغ‌ترین فرودگاه ایتالیا با حدود 43 میلیون مسافر است در سال 2018 تأسیس شده و قرار است 5/31 میلیون نفر مسافر از خارج از کشور وارد کند. کل جابه جایی هواپیما در سال 2018 بالغ بر 307736 است.

در این پروژه از افزودنی آسفالت موسوم به Gipave استفاده می‌شود که توسط دایرکتا پلاس و شرکت همکار آن، ایترچمیکا (Iterchimica) مشتمل بر شرکت گرافن G+ توسعه داده شده است. ایترچمیکا شرکت ایتالیایی توزیع‌کننده افزودنی‌های آسفالت است. در قالب این همکاری قرار است افزودنی تقویت شده با گرافن برای آسفالت تولید شود و در این مسیر از فناوری پتنت شده‌ای استفاده خواهد شد که موجب افزایش دوام و ماندگاری سطح آسفالت جاده‌ها خواهد شد. در این پروژه شرکت‌های مختلف و دانشگاه میلان‌بیکوکا مشارکت خواهند کرد.

شرکت دایرکتا پلاس (Directa Plus) اعلام کرد، آزمایش‌های اولیه روی آسفالت تقویت شده با گرافن در حال انجام است. این شرکت از آسفالت تقویت شده با گرافن در یک فرودگاه بین‌المللی در ایتالیا استفاده کرده است. این افزودنی آسفالت با استفاده از گرافن G+ شرکت دایرکتا ساخته می‌شود.

در این کار آزمایشی قرار است تا آسفالت اصلاح شده با استفاده از مواد تقویت کننده با آسفالت‌های عادی مقایسه شود. در این کار، عمر آسفالت در برابر فرود هواپیما، مقاومت در برابر تغییر شکل و تغییر شکل پلاستیکی دائمی آسفالت مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

به گزارش دایرکتا پلاس، فناوری‌های جدید مانند این اصلاح کننده، پتانسیل زیادی دارند تا کیفیت سطح جاده‌ها را در اروپا و دیگر مناطق جهان بهبود دهند.

استفاده از گرافن در آسفالت موجب می‌شود تا عملکرد سطح آسفالت به شکل قابل توجهی تغییر کرده و خواص مدیریت گرمایی آسفالت نیز بهبود یابد. این تقویت ساختاری موجب می‌شود تا آسفالت در دماهای بسیار پایین سخت و در دماهای بالا نیز نرم نشود؛ در نتیجه ترک خوردن در سرما و آسیب ساختار در گرما ایجاد نمی‌شود. یکی از مزایای آسفالت آمیخته شده با گرافن آن است که الاستیسیته و استحکام ساختاری سطح افزایش و میزان خستگی کاهش می‌یابد که این ویژگی‌ها هنگامی که فشار زیادی به آسفالت وارد می‌شود، اهمیت بیشتری خواهد داشت. همچنین نگهداری این نوع آسفالت با هزینه کمتری انجام می‌شود.

نانومحصول ایرانی؛ پتوی هواپیما آنتی‌باکتریال

نانومحصول ایرانی؛ پتوی هواپیما آنتی‌باکتریال

شرکت نساجی زرباف امین پتوی هواپیما از جنس پلی‌استراکریلیک آنتی‌باکتریال حاوی نانوذرات تولید و به بازار عرضه کرده است. این پتوها در ایرلاین‌های داخل کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند و علاوه بر آنتی‌باکتریال بودن، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در برابر...