اخبار حوزه صنعت دریایی

غشا نانویی

کاهش ۵ برابری میزان کدورت آب با استفاده از غشا نانویی محققان ایرانی

محققان شرکت دانش پژوهان صنعت نانو، موفق به ساخت نوعی غشای سرامیکی نانو ساختار شدند که میزان کدورت آب را تا ۵ برابر سطح استاندارد کاهش می‌دهد. با استفاده از این غشا در عملیات پیش تصفیه، میزان مصرف فیلترها در آب شیرین کن‌ها و هزینه‌های عملیاتی کاهش ...

نانو کاتالیست‌ها

تولید سوخت پاک از آب دریا به کمک نانو کاتالیست‌ها

محققان موفق شدند با استفاده از نوعی نانو کاتالیست جدید تولید شده، به استخراج هیدورژن از آب دریا بپردازند. به این ترتیب می‌توان نوعی سوخت پاک و با کارایی بسیار بیشتر نسبت به کاتالیست‌های پیشین تولید کرد.

نانو ژنراتورهای تریبو الکتریک

برداشت انرژی امواج اقیانوس توسط نانو ژنراتورهای تریبو الکتریک

محققان دانشگاه میشیگان موفق شدند نانو ژنراتور جدیدی تولید کنند که امکان برداشت انرژی از امواج دریا و سایر حرکات محیطی را در مقیاس بزرگ فراهم می¬کند.

لکه‌های نفتی

حذف لکه‌های نفتی با استفاده از فناوری نانو

محققان موفق به ابداع روشی جدید و مقرون به صرفه برای حذف مؤثر لکه‌های نفتی از آب دریاها شدند. در این روش از ضایعات بدون استفاده صنایع نساجی و اصلاح و فرآوری سطح آن‌ها با استفاده از فناوری نانو برای جداسازی روغن‌ها و لکه‌های نفتی از آب دریا استفاده ...

شرکت IBM با استفاده از آب دریا باتری ساخت

شرکت IBM با استفاده از آب دریا باتری ساخت

محققان شرکت IBM موفق شدند نوع جدیدی از باتری را با استفاده از مواد معدنی موجود در آب دریا تولید کنند. به این ترتیب نیاز به فلزات سنگینی نظیر کبالت، نیکل و لیتیوم نخواهد بود.

تسریع در تأمین مالی طرح‌های فناورانه حوزه آب

تسریع در تأمین مالی طرح‌های فناورانه حوزه آب

به تازگی تفاهم نامه مشترکی میان ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش، محیط زیست و انرژی و یک شتاب‌دهنده، با موضوع تأسیس صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی تخصصی در این حوزه منعقد شده است تا تأمین مالی طرح‌های فناورانه این حوزه با سرعت بیشتری انجا...

آب شیرین کن

ثبت اختراع آب شیرین کن ساخته شده بر پایه گرافن

شرکت گرافوئید موفق به ساخت غشاء جدیدی بر پایه گرافن شد که می‌تواند با فرآیند اسمز مستقیم به نمک‌زدایی از آب بپردازد. کارایی این نوع غشاء هفت بار بیشتر از غشاءهای سلولزی موجود در بازار است.

رنگ‌های نانویی

حفاظت از کشتی‌ها در آب‌های شور با استفاده از رنگ‌های نانویی

به گفته دکتر محمد حسین مجلس آرا، با استفاده از رنگ‌های نانویی می‌توان از تأثیرات محیط دریایی به خصوص آب‌های شور بر بدنه کشتی‌ها، نفت کش‌ها و سایر ادوات دریایی کاست.

حذف آلودگی فاضلاب‌ها

حذف آلودگی فاضلاب‌ها با استفاده از نانو ذرات مغناطیسی

محققان سوئیسی موفق شدند از نانو ذرات با هسته فریت کبالت و روکش فریت بیسموت جهت حذف ریزآلودگی موجود در آب استفاده کنند. این نانو ذرات در فرآیند تجزیه مواد شیمیایی پر خطر موجود در فاضلاب‌ها به مواد بی ضرر، به عنوان کاتالیزور عمل کرده و این فرآیند را...

نمایشگاه بین‌المللی صنایع دریایی

برگزاری نمایشگاه بین‌المللی صنایع دریایی ایران همزمان با استارت آپ ویکند دریایی شو

بیست و یکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی دریایی جمهوری اسلامی ایران (IRANIMEX) همزمان با استارت آپ ویکند دریایی شو و با هدف تحقق برنامه (دریا محور توسعه) از ۵ الی ۸ آذر ماه سال جاری در پایتخت دریایی ایران، بندرعباس برگزار می‌شود.