اخبار حوزه صنعت دریایی

توسعه صنایع دریایی

فراخوان؛ حمایت از ایده‌های جذاب توسعه صنایع دریایی

«پیچ استارتاپ» عنوان رویدادی مجازی است که فرصتی برای صاحبان ایده در حوزه صنایع دریایی فراهم می‌کند تا ایده خود را پرورش دهند.

طراحی تاکسی‌های دریایی

مسابقه؛ طراحی تاکسی‌های دریایی

«طراحی تاکسی‌های دریایی» عنوان مسابقه‌ای است که در راستای گسترش صنعت گردشگری دریایی برگزار می‌شود. در این رویداد ایده‌ها در این حوزه شتابدهی می‌شود.

گرافن در پوشش‌های دریایی

گرافن در پوشش‌های دریایی

شرکت تلگا (Talga) اعلام کرد که آزمایش روی افزودنی گرافن این شرکت را با عنوان Talcoat در حوزه پوشش‌های دریایی و روی کشتی‌های تجاری آغاز کرده است.

نانو پوشش ضدخوردگی حاوی عصاره ریحان

نانو پوشش ضدخوردگی حاوی عصاره ریحان

گروهی از محققان دانشگاه تربیت مدرس با همکاری مؤسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش توانستند نانو پوششی حاوی عصاره ریحان را سنتز کنند. این پوشش جدید سنتز شده قادر است به مدت طولانی‌تری از سازه‌های فلزی در برابر خوردگی محافظت کند. استفاده از این پوش...

کشتی‌های فلزی به کمک فناوری نانو غرق نخواهند شد

کشتی‌های فلزی به کمک فناوری نانو غرق نخواهند شد!

محققان موفق شدند با استفاده از حکاکی‌های موازی و در مقیاس نانو روی صفحات آلومینیومی، به ساختار فلزی جهت ساخت کشتی‌ها دست یابند که حتی در صورت آسیب دیدگی غرق نخواهد شد. این روش قابل استفاده در همه ساختارهای فلزی است و با الهام از ساختار بدن عنکبوت ...

محفاظت از سازه‌ها با پوشش‌های ابرآب‌گریز ایران‌ساخت

محفاظت از سازه‌ها با پوشش‌های ابرآب‌گریز ایران‌ساخت

محققان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به فناوری ساخت نوعی پوشش نانوکامپوزیتی ابرآبگریز دست یافتند. با این فناوری می‌توان از تخریب زود هنگام سازه‌های فلزی مانند تاسیسات دریایی جلوگیری کرد.

نانو شوینده‌های دوست‌دار محیط زیست

نانو شوینده‌های دوست‌دار محیط زیست

شرکت ستاره تابان پاک موفق به ساخت شوینده‌های نانو ارگانیکی شده است که فاقد الکل بوده و بنابراین آسیبی به محیط زیست نمی‌رساند. این شوینده‌ها دارای کاربردهای متنوعی از جمله تمیز کنندگی سکوهای نفتی می‌باشند.

حسگر تشخیص فلزات سنگین آب

حسگر تشخیص فلزات سنگین آب

محققان دانشگاه تهران دستگاه جدیدی را برای تشخیص انواع آلودگی فلزات سنگین در آب تولید کردند. این دستگاه دارای حسگری بر پایه فناوری نانو است که می‌تواند انواع فلزات سنگین موجود در آب را تشخیص دهد. هم‌چنین این دستگاه دارای یک بخش اپتومکانیکی سبک و قا...

غشا نانویی

کاهش ۵ برابری میزان کدورت آب با استفاده از غشا نانویی محققان ایرانی

محققان شرکت دانش پژوهان صنعت نانو، موفق به ساخت نوعی غشای سرامیکی نانو ساختار شدند که میزان کدورت آب را تا ۵ برابر سطح استاندارد کاهش می‌دهد. با استفاده از این غشا در عملیات پیش تصفیه، میزان مصرف فیلترها در آب شیرین کن‌ها و هزینه‌های عملیاتی کاهش ...

نانو کاتالیست‌ها

تولید سوخت پاک از آب دریا به کمک نانو کاتالیست‌ها

محققان موفق شدند با استفاده از نوعی نانو کاتالیست جدید تولید شده، به استخراج هیدورژن از آب دریا بپردازند. به این ترتیب می‌توان نوعی سوخت پاک و با کارایی بسیار بیشتر نسبت به کاتالیست‌های پیشین تولید کرد.