اخبار حوزه صنعت هوایی

رنگ پلی‌یورتان براق صنایع هوایی

نانومحصول ایرانی؛ رنگ پلی‌یورتان براق صنایع هوایی

«شرکت گیتی آسا» یکی از تولیدکنندگان رنگ‌های نانویی است که رنگ پلی‌یورتان براق برای رنگ‌آمیزی بدنه هواپیما تولید می‌کند. این شرکت رنگ‌های نانویی برای صنعت هوایی تولید و به شرکت‌هایی نظیر هسااصفهان، سها، هوانیروز و پنها عرضه می‌کند.

بکارگیری آزمایشی گرافن در باند فرودگاه

بکارگیری آزمایشی گرافن در باند فرودگاه

شرکت دایرکتا پلاس (Directa Plus) تأمین کننده محصولات بر پایه گرافن جهت استفاده در بازارهای صنعتی و مصرفی و همکار ایترچمیکا نخستین آزمایش جهانی آسفالت تقویت شده با گرافن را در یک فرودگاه بین‌المللی در ایتالیا آغاز خواهد کرد.

تولید پره‌های نانویی توربین با مقاومت بالا در ایران

تولید پره‌های نانویی توربین با مقاومت بالا در ایران

یک شرکت دانش بنیان ایرانی موفق به ساخت پره‌های نانویی توربین با مقاومت بالا در برابر دما و خوردگی شده است که در صنایع مختلف از جمله صنعت هوایی، نفت و حمل و نقل قابل استفاده است. قیمت این پره‌های توربین ۳۰ تا ۵۰ درصد کمتر از نمونه‌های مشابه خارجی است.

 نانوکامپوزیت سرامیکی شفاف

تولید نانوکامپوزیت سرامیکی شفاف در برابر پرتوی مادون قرمز

محققان موفق به ساخت نانو کامپوزیت جدیدی از جنس Y2O3-MgO شدند که در برابر پرتوی مادون قرمز شفاف بوده و به علاوه سختی، پایداری حرارتی و هدایت گرمایی قابل توجهی دارد. روش ساخت این نانو کامپوزیت سرامیکی به روش تف جوشی پلاسمای جرقه‌ای است. کاربرد این ن...

خنک شدن موتور هواپیما

خنک شدن موتور هواپیما به کمک نانو لوله‌های سرامیکی

در جهت افزایش سرعت خنک شدن موتور هواپیما، گروهی از محققان موفق به ساخت نانو لوله‌های سرامیکی شدند. این نانو لوله‌ها همانند آنتن‌های حرارتی عمل نموده و علاوه بر افزایش سرعت خنک شدن سامانه، منجر به ارسال اطلاعات در جهت و یا طول موج خاص می‌شوند.

ثبت طرح تهیه نانو کامپوزیت پلیمر الیاف کربن تقویت شده

ثبت طرح تهیه نانوکامپوزیت پلیمر الیاف کربن تقویت شده

متخصصان پژوهشگاه فضایی ایران موفق به دریافت گواهی ثبت اختراع طرح تهیه نانوکامپوزیت پلیمر الیاف کربن تقویت شده با نانو ساختار‌ها از مرکز مالکیت معنوی‌-‌سازمان ثبت اسناد و املاک کشور شدند.

تولید آلیاژ آلومینیوم نانوساختار

تولید آلیاژ آلومینیوم نانوساختار با نسبت استحکام به وزن بالا توسط محققان دانشگاه امیرکبیر

گروهی از محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند نوع جدیدی از آلیاژ آلومینیوم نانوساختار را با نسبت استحکام به وزن بالاتر تولید کنند. این آلیاژ به طور گسترده در صنعت حمل و نقل مورد نیاز است و به این ترتیب به طور همزمان استحکام افزایش و وزن کاهش می...

تولید چسب نانویی

تولید چسب نانویی برای اتصال قطعات ماهواره به یکدیگر

محققان انگلیسی دو نوع چسب نانویی با هدایت گرمایی بالا و دانسیته رزین کمتر نسبت به دیگر چسب‌های موجود در بازار تولید کردند. این دو نوع چسب دارای استحکام مکانیکی و رسانایی حرارتی مناسبی هستند و برای اتصال قطعات ماهواره‌ها و دیگر قطعات در صنعت هوافضا...

فیبرهای نانویی

فیبرهای نانویی فوق سبک برای مأموریت‎های فضایی آسان‎

محققان دانشگاه سوری موفق به ساخت نوع جدیدی از فیبر نانویی چند لایه و فوق سبک شدند که قابلیت استفاده در ساخت سازه‌های مستحکم و دقیق را دارد. این نوع فیبر جدید رطوبت را جذب نمی‌کند و بعد از چندین چرخه حرارتی همچنان خواص اولیه خود را حفظ می‌نماید.

رنگ نانویی شرکت گوهرفام

استفاده از رنگ نانویی شرکت گوهرفام بر بدنه هواپیماهای شرکت زاگرس

شرکت گوهرفام در جهت رفع مشکل تحریم و واردات رنگ‌های نانویی مورد استفاده بر بدنه هواپیما، اقدام به ساخت انواع رنگ‌های نانویی ضد اسکایدرول و بومی سازی این فناوری کرده است. این رنگ‌ها مورد تائید سازمان هواپیمایی کشور قرار گرفته و در حال حاضر شرکت هوا...