حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده گزارش

سناریوی برگزاری نشست‎های تخصصی (1)- نشست مشترک ایران و اندونزی از دید سعید زکایی

تاریخ : ۱۳۹۶/۰۷/۲۶ تعداد بازدید :‌ ۱۷۰۹
موضوعات : صنعت و بازار
در هفتمین روز شهریور ماه سال 96، نشستی تخصصی و مشترک بین ایران و اندونزی در جاکارتا پایتخت اندونزی، به همت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و وزارت صنایع کشور اندونزی برگزار گردید. "پارسا پلیمر شریف" یکی از دو شرکتی بود که به عنوان فعالین حوزه نانوکامپوزیت¬های پلیمری در این نشست حضور یافته و موفق به ارائه‎ی برخی محصولات نانویی خود، برای حضار شدند.
در هفتمین روز شهریور ماه سال 96، نشستی تخصصی و مشترک بین ایران و اندونزی در جاکارتا پایتخت اندونزی، به همت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و وزارت صنایع کشور اندونزی برگزار گردید. "پارسا پلیمر شریف" یکی از دو شرکتی بود که به عنوان فعالین حوزه نانوکامپوزیت¬های پلیمری در این نشست حضور یافته و موفق به ارائه‎ی برخی محصولات نانویی خود، برای حضار شدند.

filereader.php?p1=main_18d8042386b79e2c2

مهندس سعید زکایی، متولد 1358 در شهرستان کرج و مدیر عامل شرکت "پارسا پلیمر شریف" است. او بعد از آنکه تحصیلاتش را در مقطع کارشناسی ارشد و در رشته مهندسی مواد در دانشگاه شریف به پایان رساند، با همکاری استاد راهنمای خود، جناب آقای دکتر رضا باقری (عضو هیات علمی دانشکده مهندسی و علم مواد دانشگاه شریف) مبادرت به ایجاد یک شرکت دانش‎بنیان در حوزه تولید پلیمرهای پیشرفته نمود.
"مرکز توسعه نانوکامپوزیت، رنگ و رزین" بر آن است که با رویکردی تحلیلی و انتقادی برنامه‎های کارگروه صنعت و بازار ستاد نانو را زیر ذربین برده و مورد کاوش قرار دهد. از این رو، در حاشیه نشست ایران و اندونزی، با مهندس زکایی درباره‎ی این فروم به گفتگو نشستیم تا از دید یک فناور موفق صنعت، این نشست بررسی شود. این اولین قسمت از سناریوی نشست‎های تخصصی ماست.

"پارسا پلیمر شریف" در چه سالی و به چه شکلی تاسیس شد؟ فعالیت‎های اصلی این شرکت در چه زمینه‎ای است؟
این شرکت در سال 1386 و بر تائیدِ بیش از 10 سال کار مطالعاتی و تحقیقات دانشگاهی، شکل گرفت. این مجموعه در حوزه تولید ترکیبات پیشرفته پلیمری و محصولات دوستدار محیط‎زیست فعالیت می‎نماید.
نشست ایران و اندونزی در جاکارتا (پایتخت اندونزی) را چه طور ارزیابی می‎کنید؟
در نگاه کلی باعث آشنایی کلی این شرکت با بازار اندونزی گردید و از این حیث سفر خوبی محسوب می‎شد. تدارکات کلی سفر خوب بود. اما شرکت‎های مخاطب در این جلسه، حضوری نداشتند و بیشتر موسسات دولتی حاضر بودند. اگر این نشست‎ها زودتر برنامه‎ریزی شود و امکان حضور شرکت‎های خصوصی بیشتری در آن فراهم شود، بسیار مفیدتر خواهد بود. البته خود شرکت‎های تیم ایران نیز باید فعالیت خیلی جدی‎تر برای دعوت و حضور طرف مقابل داشته باشند.
چه محصولاتی از شرکت را با خود به جاکارتا (در نشست ایران و اندونزی) بردید؟ چرا این محصولات را برای معرفی در نشست انتخاب کرده بودید؟
محصولات دوستدار محیط زیست، آنتی باکتریال و دیگر آمیزه‎های صنعت خودرو را ارائه کردیم. با توجه به اهمیت محیط‎زیست در آن منطقه (بالاخص در بخش‎های گردشگری)، فکر می‎کنیم بحث محصولات دوستدار محیط‎زیست در آنجا بازار خوبی داشته باشند. همچنین با توجه به حضور اخیر شرکت‎های خودروساز در اندونزی، رشد قطعه‎سازی و سرانه واردات آمیزه‎های پلیمری محصولات صنعت خودرو نیز در آنجا بازار خواهد داشت.
از نظر شما بزرگترین دستاورد این نشست چه بود؟
شناخت کلی از اولویت‎های صنعتی این کشور، ایجاد ارتباط با یک شرکت بازرگانی فعال در اندونزی، آشنایی با تیم بازرگانی سفارت ایران برای ارتباطات بعدی را می‎توان از دستاوردهای این سفر دانست. همچنین در بازدید از یکی از مراکز تحقیقاتی، با فعالیت‎های این کشور در حوزه محصولات دوستدار محیط‎زیست و نانو نیز آشنا شدیم.
چه‎قدر فناوران و صنعتگران تمایل به شرکت در چنین نشست‎هایی دارند؟
اگر با برنامه‎ریزی دقیق‎تر برگزارکنندگان و تلاش جدی خود صنعتگران و فناوران این سفرها ادامه یابد، می‎تواند بسیار مفیدتر واقع شود.
ارتباطات بین‎المللی چه طور می‎تواند ما را در داخل توانمندتر کند؟
حضور در عرصه بین‎الملل، هم از جهت پایداری اقتصادی شرکت‎ها بسیار مهم است و هم از جهت توسعه برند و فروش در داخل اهمیت زیادی پیدا می‎کند. چون همواره یک ذهنیت (جنس خارجی بهتر است) در کشور وجود دارد که این حضور بین‎المللی، قطعا به شکستن این تابو کمک ‎خواهد کرد.
آیا ستاد نانو رسالت خود را در این زمینه به درستی انجام داده است؟ پیشنهاد شما برای ستاد چیست؟
اگر در مقایسه با بسیاری از نهادهای دولتی بپرسید، قطعا بهتر عمل نموده است. اما اگر با دید نقادانه و در جهت توسعه و بهبود نگاه کنیم، جای بهینه‎سازی زیادی دارد تا فعالیت‎های آنها ثمربخش‎تر باشد.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)