حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده گزارش

سناریوی برگزاری نشست‎های تخصصی (2)- دیدگاه‎های محمد علی آبادی فراهانی در رابطه با موضوع شرکت در دو نشست تخصصی

تاریخ : ۱۳۹۶/۰۸/۰۷ تعداد بازدید :‌ ۲۴۳۳
موضوعات : صنعت و بازار
"آریا پلیمر پیشگام" یکی دیگر از دو شرکتی بود که به عنوان فعالین حوزه نانوکامپوزیت‎های پلیمری در نشست تخصصی و مشترک بین ایران و اندونزی در جاکارتا حضور یافته و موفق به ارائه‎ی برخی محصولات نانویی خود، برای حضار شد.
"آریا پلیمر پیشگام" یکی دیگر از دو شرکتی بود که به عنوان فعالین حوزه نانوکامپوزیت‎های پلیمری در نشست تخصصی و مشترک بین ایران و اندونزی در جاکارتا حضور یافته و موفق به ارائه‎ی برخی محصولات نانویی خود، برای حضار شد.

filereader.php?p1=main_4c56ff4ce4aaf9573

"مهندس محمد علی‎آبادی فراهانی" مدیر عامل شرکت آریا پلیمر پیشگام است که در سال‎های اخیر، شرکتش به موفقیت‎های چشمگیر و حائز اهمیتی دست یافته است. او متولد 1363 در شهرستان تفرش است. علی آبادی بعد از اتمام تحصیلاتش در مقطع کارشناسی‎ ارشد و در رشته مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان، اکنون در مقطع دکترا و در دانشگاه تربیت مدرس مشغول به تحصیل می‎باشد.
شرکت دانش بنیان "آریا پلیمر پیشگام" یک شرکت جوان و خلاق در مسیر رشد و شکوفایی است که در سال 1387 با استقرار در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت در زمینه‎ی صنعت پلیمر و بکارگیری از فناوری‎های نوین به ویژه نانوتکنولوژی فعالیت می‎کند. تولید کامپاندهای ویژه پلیمری از محصولات اصلی این شرکت است.
کمتر از یک ماه بعد از نشست ایران و اندونزی، علی آبادی در نشست مشترک ایران و ارمنستان نیز حضور یافت و در این فروم، موفقیت جدیدی را برای شرکتش رقم زد.

"مرکز توسعه نانوکامپوزیت، رنگ و رزین" بر آن است که با رویکرد تحلیلی و انتقادی برنامه‎های کارگروه صنعت و بازار ستاد نانو را زیر ذربین برده و مورد کاوش قرار دهد. از این‎رو در حاشیه این دو نشست تخصصی، با مهندس علی آبادی فراهانی، درباره‎ی این فروم‎ها به گفتگو نشستیم تا از دید یک فناور موفق صنعت، این نشست‎ها بررسی شود. این دومین قسمت از سناریوی نشست‎های تخصصی مشترک ماست.
در ابتدا دیدگاه‎های مهندس علی آبادی فراهانی را در رابطه با نشست ایران و اندونزی جویا می‎شویم.

 نشست ایران و اندونزی در جاکارتا (پایتخت اندونزی) را چه طور ارزیابی می‎کنید؟
در این نشست آشنایی خوبی با کشور اندونزی، زیرساخت‎ها، فرهنگ و مسئولان ایرانی مستقر در اندونزی صورت گرفت ولی اندکی مدیریت برگزاری و دعوت از طرف‎های مرتبط اندونزیایی به خوبی انجام نشده بود.

چه محصولاتی از شرکت را با خود به جاکارتا درنشست ایران و اندونزی بردید؟
نانوکامپوزیت‎های PVC مورد استفاده در لوله، اتصالات و پروفیل‎های نانویی

به نظر شما بزرگترین دستاورد این نشست چه بود؟
آشنایی با زیرساخت‎های کشور اندونزی و همچنین فراهم شدن زمینه شناخت برای مسئولان اندونزیایی با توانمندی‎های جمهوری اسلامی ایران، از دستاوردهای این نشست بود.

چه‎قدر فناوران و صنعتگران تمایل به شرکت در چنین نشست‎هایی دارند؟
تجربیات بسیار خوبی در این زمینه‎ها و از طریق این نشست‎ها برای فناوران و تولیدکنندگان حاصل خواهد شد و شرکت‎ها می‎توانند از این طریق برای توسعه صادرات خود برنامه‎ریزی کنند.

ارتباطات بین‎المللی چه طور می‎تواند ما را در داخل توانمندتر کند؟
با توجه به تولید محصولات‎ تک و کوچک بودن بازار داخل، مطمئنا باید رویکرد توسعه‎ای شرکت‎ها نگاه به بیرون و صادرات محصولات خود باشد.

آیا ستاد نانو رسالت خود را در این زمینه به‎درستی انجام داده است؟ پیشنهاد شما چیست؟ 
حرکت جدیدی آغاز شده است و این حرکت به سمت تکامل به خوبی در جریان است.

در آخرین روز شهریور و اولین روز مهر ماه سال 96، نشستی دیگر، مشترک بین ایران و ارمنستان در ایروان، به همت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و وزارت اقتصاد کشور ارمنستان برگزار گردید. شرکت "آریا پلیمر پیشگام" نیز یکی از شرکت‎هایی بود که در این نشست حضور یافت و موفق به امضای یک تفاهم‎نامه همکاری با یک شرکت ارمنستانی شد. مهندس علی آبادی فراهانی این چنین به شرح نشست ایران و ارمنستان می‎پردازد:

در ابتدا توضیح مختصری در مورد نشست ایران و ارمنستان در ایروان و حضور خود در این نشست بفرمایید.
برنامه نشست ارمنستان با عنوان "فروم اقتصاد و فناوری نانو" در دو روز برگزار گردید. در روز اول، سخنرانی توسط اساتید دانشگاهی ایرانی و ارمنستانی انجام شد و در روز دوم نشست، سخنرانی شرکت‎های حاضر در این فروم برگزار گردید. علت حضور در این فروم، ارائه دستاوردها، دانش فنی و محصولات شرکت در حوزه فناوری نانو و در صنعت ساختمان بود.

قدری در مورد تفاهم‎نامه همکاری که شما با شرکت ارمنستانی در این نشست امضا کردید، توضیح بفرمایید.
این تفاهم‎نامه با یکی از بزرگ‎ترین شرکت‎های تولیدکننده لوله در ارمنستان منعقد گردید و موضوع تفاهم‎نامه انتقال دانش فنی تولید لوله‎های نانوکامپوزیتی است.

به نظر شما مهمترین ویژگی‎های این نشست چه بود که منجر به امضای چند تفاهم‎نامه همکاری شد؟
حضور و پشتیبانی فعال وزارت اقتصاد ارمنستان و دعوت از شرکت‎هایی متناسب با فعالیت شرکت‎های ایرانی، یکی از دلایل اثربخش بودن این فروم بود. همچنین حضور شرکت‎هایی از ارمنستان که مالک ایرانی داشتند، تسهیل‎کننده در این ارتباطات شد.

پتانسیل‎های کشور ارمنستان نسبت به دیگر کشورهای منطقه را چه طور ارزیابی می‎کنید؟ این کشور چه پتانسیل‎هایی از حیث توسعه روابط خارجی با ایران نسبت به دیگر کشورهای منطقه دارد؟
ارمنستان به عنوان یکی از کشورهایی که امکان صدور بیش از 60 هزار قلم کالا به اتحادیه اروپا را بدون تعرفه گمرکی دارد، از اهمیت بالایی برخوردار ‎است و می‎تواند دروازه‎ای برای شرکت‎های فناور ایرانی در ورود به بازارهای اروپا باشد.

وضعیت شرکت‎های ایرانی نسبت به شرکت‎های ارمنستان را از نقطه نظر توسعه فناوری‎های نوین چگونه دیدید؟
شرکت‎های فناور ایرانی دارای جایگاه مناسبی در منطقه و حتی در دنیا هستند و امکان مبادلات فناورانه مناسبی برای شرکت‎های ایرانی در سراسر دنیا وجود دارد.

نیاز سیاست‎گذاری‎های کلان علمی و فناوری کشور ایران به این نشست‎ها چه میزان است؟ و چه میزان دولت باید در سیاست‎گذاری‎هایش برای این نوع نشست‎ها برنامه داشته باشد؟
مطمئنا این نوع نشست‎ها اگر با برنامه‎ریزی مناسب و حضور طرف‎های خارجی با زمینه فعالیت متناسب با شرکت‎های ایرانی برگزار شود، می‎تواند بسیار مثمر ثمر باشد.

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو چه طور می‎تواند به مفید و موثر بودن این نوع نشست‎ها کمک کند؟
برنامه‎ریزی جهت بازدید و دعوت از شرکت‎های با فعالیت متناسب، می‎تواند به مفید و موثر شدن این نشست‎ها کمک کند.

نقش فناوری نانو در موفقیت‎های شرکت شما و پیشبرد اهدافتان چه بوده است؟آیا فناوری نانو کمکی به شما در این زمینه کرده است؟
فناوری نانو به عنوان یکی از فناوری‎های روز دنیا، موتور محرکه شرکت "آریا پلیمر پیشگام" بوده و این شرکت موفق به فروش تعداد زیادی دانش فنی در این زمینه شده است. همچنین تولیدات این شرکت در تعداد زیادی از شرکت‎های ایرانی در حال استفاده می‎باشد.

از لطف شما بابت این همکاری بسیار سپاسگزاریم.


نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)