مروری بر کاربردها و درمان های بالینی سیستم پلاسمایی در حوزه پزشکی

لاسما پزشکی به عنوان یکی از ضروری ترین شاخه های علمی مطرح می باشد. قابلیت بسیار بالای پلاسما در امر باکتری زدایی، استریل سازی بافت و وسایل پزشکی، تخریب باندهای شیمیایی، از بین بردن سلول های سرطانی، انعقاد خون و ... منجر به بکارگیری این فناوری در زمینه های مختلف پزشکی شده است. با توجه به کاربرد روز افزون پلاسما در پزشکی و استقبال وسیع جهانی و همچنین استقبال پزشکان دانشکده های پزشکی در بکارگیری روش های درمانی نوین پلاسمایی، ضروری به نظر می رسد که در ایران هم همکاری بین بخش پزشکی و علوم پایه در سطح پیشرفته ای صورت بگیرد.مثال های از کاربرد پلاسما در بخش های مختلف حوزه پزشکی و سلامت عبارتند از:
  • پردازش دندان و ضد عفونی کردن آن
  • سفید کردن دندان
  • افزایش چسبندگی در پلیمرهای بکاررفته در پرکردن دندان
  • ترمیم زخم ها
به طور کلی حوزه پزشکی و سلامت به چهار بخش تقسیم می شود: تجهیزات پزشکی, درمان و تشخیص, دارو, آرایشی و بهداشتی جالب است بدانیم که پلاسما به دلیل خواص منحصر به فردی که دارد در هر چهار حوزه توانسته است به پیشرفت تحقیقاتی و کاربردی یاری رساند. به دلیل گسترده بودن هر یک زمینه های کاربرد پلاسما در پزشکی, این گزارش صرفا به بخش درمان پرداخته است.

کاربردهای نانوپوششهای سخت و مقاوم در صنایع پزشکی و دارویی

کاربردهای نانوپوششهای سخت و مقاوم در صنایع پزشکی و دارویی

در سالهای اخیر با توجه به پیشرفت چشمگیر فناوری نانوپوشش ها در کشور امید است تا بتوان با بهره گیری از این فناوری مشکات موجود در مواجهه با سایش، فرسایش و ضربه در صنایع پزشکی و مواد غذایی را مرتفع کرد. صنایع پزشکی و مواد غذایی از جمله صنایع فعال در ...