کفی هوشمند گرافنی برای جلوگیری از زخم پای دیابتی

شرکت بنبوتون کفی هوشمند گرافنی طراحی کرده است که تغییرات فشار و دمای پوست را در نقاط مختلف در امتداد کف پا اندازه‌گیری می‌کند و در صورت مشاهده امکان ایجاد التهاب موضعی، صاحب آن را از طریق تلفن هوشمند مطلع می‌سازد.
 کفی هوشمند گرافنی

از آنجا که افراد مبتلا به دیابت اغلب در اندام خود فاقد حس هستند، در پاهای خود مستعد ابتلا به زخم‌های پوستی هستند. درمان این زخم‌ها بسیار دشوار است و گاهی منجر به قطع عضو می‌شود. با این حال، یک کفی جدید طراحی شده است تا در درجه اول از ایجاد این زخم‌ها جلوگیری کند.

این دستگاه، زمانی که Linh Le در مقطع دکتری رشته مهندسی شیمی در موسسه فناوری استیونز (Stevens Institute of Technology) در نیوجرسی مشغول به تحصیل بود، توسط وی طراحی شد. او اکنون مدیرعامل شرکت بنبوتون (Bonbouton)، یک شرکت اسپین-آف است که موفق شده این فناوری را تجاری نماید.

در داخل یک جفت کفش معمولی، مجموعه‌ای از دو کفی که هر کدام از آن‌ها از شبکه‌ای از حسگرهای مبتنی بر گرافن استفاده می‌کنند، پوشیده شده است تا تغییرات فشار و دمای پوست را در نقاط مختلف در امتداد کف پا اندازه‌گیری کنند.

اگر داده‌ها نشان دهند که التهاب موضعی در حال وقوع است، کفی مجهز به بلوتوث به طور خودکار هشداری را به برنامه iOS / Android تلفن هوشمند صاحب آن ارسال می‌کند و به او اطلاع می‌دهد که زخمی در حال شکل گیری است. این برنامه همچنین به کاربران بهترین اقدامات عملی را توصیه می‌کند، به علاوه می‌توان آن را برای هشدار دادن به افراد دیگر مانند پزشکان یا اعضای خانواده تنظیم کرد.

کفی‌ها با باتری‌های غیر قابل شارژ کار می‌کنند و گفته می‌شود قبل از نیاز به تعویض، چهار ماه دوام می‌آورند. یک نماینده فروش اعلام کرد که این شرکت قصد دارد تا یک سرویس اشتراک را با هزینه حدودی ۲۵ تا ۵۰ دلار در ماه ارائه کند که از سال آینده آغاز می‌شود.