اخبار حوزه سلامت، پزشکی و دارو

فیلتر قلیان نانوفیل

نانومحصول ایرانی؛ فیلتر قلیان نانوفیل

شرکت «حکیمان دور اندیش پارس» فیلتر ضدباکتری، حاوی نانوذرات اکسید تیتانیم و نقره تولید نموده است که قابلیت حذف ترکیبات مضر تنباکو را دارد.

صفحه تلفن هوشمند عاری از ویروس با فناوری نانو

صفحه تلفن هوشمند عاری از ویروس با فناوری نانو

شرکت نانوویو برای محافظت بیشتر در برابر ویروس‌ها و باکتری‌ها، فناوری ضد ویروسی را برایاستفاده در صفحه تلفن هوشمند و تبلت توسعه داده است. سهام این شرکت پس از تست اعتبارسنجی فناوری ضد ویروس آن در برابر کروناویروس‌ها افزایش یافت.

ضدعفونی‌کننده نانو

ضدعفونی‌کننده نانو؛ محصول جانبی یکی از پروژه‌های نوپاهای فناوری‌های همگرا

یکی از استارت‌آپ‌های شرکت‌کننده در نوپاهای فناوری‌های همگرا که برای تولید نانوسلولز از نوعی ضدعفونی‌کننده نانو استفاده می‌کرد، با شیوع ویروس کرونا، این ضدعفونی‌کننده نانو را تجاری‌سازی کرده و به تولید انبوه رسانده است.

کیت تشخیص زردی نوزادان

ثبت اختراع کیت ایرانی تشخیص زردی نوزادان در آمریکا

محققان پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران موفق شدند کیت تشخیص طبی زردی نوزادان را در اداره ثبت اختراعات آمریکا USPTO به ثبت برسانند.

حسگر تشخیص سریع سرطان

طراحی و ساخت حسگر تشخیص سریع سرطان

محققان دانشگاه صنعتی شریف با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حسگری برای تشخیص سلول‌های سرطانی در آزمایش‌های تشخیص طبی و مراکز تحقیقاتی طراحی کردند.

ماسک صورت آنتی‌باکتریال

عرضه ماسک صورت آنتی‌باکتریال تقویت شده با گرافن

یک شرکت تولیدکننده محصولات محافظتی تقویت شده با گرافن، ماسک صورت گرافنی عرضه کرده است که آنتی‌باکتریال و آنتی‌استاتیک بوده و قابل شستشو است.

تشخیص کووید-19

تشخیص کووید-19 با حسگر گرافنی

شرکت گرولتکس موفق به ارائه پلت‌فرم جدیدی مبتنی بر گرافن شده است که می‌تواند با استفاده از یک نمونه زیستی بسیار کوچک کروناویروس جدید را طی چند دقیقه تشخیص دهد.

 فناوری پلاسما

استفاده از فناوری پلاسما برای افزایش جذب ذرات در ماسک‌های کادر درمانی

محققان دانشگاه شهید بهشتی با صنعتی‌سازی دستگاه پلاسما، با شیوع ویروس کرونا از این دستگاه برای تولید ماسک بهره بردند که این امر موجب شد ماسک‌های پلاسمایی تولیدشده جذب بالای ذرات را داشته باشد، به گونه‌ای که به گفته آنها استفاده از ماسک‌های پلاسمایی...

 ایمپلنت‌های پزشکی

تولید مواد پیشرفته جدید برای ایمپلنت‌های پزشکی

محققان دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران موفق به تولید نوعی از ایمپلنت‌های دندانپزشکی با آلیاژی مستحکم شدند. آن‌ها این محصول را با استفاده از فناوری نانو توسعه دادند.

کووید-19

فناوری تصفیه هوا مبتنی بر گرافن از گسترش کووید-19 جلوگیری می‌کند

شرکت جی 6 روشی منحصر به فرد برای استفاده از گرافن در سیستم‌های تصفیه هوا یافته است. این فناوری سیستم‌های تصفیه هوا را در از بین بردن میکروب‌ها و ویروس‌ها کارآمدتر می‌سازد.