اخبار حوزه سلامت، پزشکی و دارو

عرضه سیستمی جدید برای کشف دارو

عرضه سیستمی جدید برای کشف دارو

شرکت کانادایی نیکویا به تازگی با استفاده از میکروفلوئیدیک دیجیتال، هوش مصنوعی و نانوفناوری، اولین سیستم کاملاً خودکار رزونانس پلاسمون سطحی، تحت عنوان آلتو را برای کشف دارو به بازار عرضه کرده‌است.

 شکم‌بند بارداری

نانومحصول ایرانی؛ شکم‌بند بارداری با پارچه محافظ در برابر امواج الکترومغناطیس

شکم بند بارداری شرکت «تن سان طب هکمتانه» دوخته شده با پارچه محافظ حاوی نانوذرات، در برابر امواج الکترومغناطیس همچون تلفن همراه، Wi-Fi، ماهواره وغیره از جنین محافظت می‌کند.

 تجهیزات پزشکی

توانمند شدن کسب‌وکارهای نوپای تجهیزات پزشکی

توسعه زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی حوزه تجهیزات پزشکی، دندان‌پزشکی و آزمایشگاهی هدف از برگزاری دومین رویداد نوآوارنه در این صنایع است. رویدادی که قرار است کسب‌وکارهای نوپا و توانمند این صنعت را شناسایی و به آن‌ها تسهیلات ارائه کند.

ساخت نانوکره‌های کربنی

ساخت نانوکره‌های کربنی با کاربرد در صنعت داروسازی

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از روش نوین به ساخت نانوکره‌های کربنی با کاربرد در تولید پایه کاتالیست و دارورسانی هوشمند دست یافتند.

بیماری سپسیس

ساخت دستگاهی قابل‌حمل برای تشخیص سریع‌تر بیماری سپسیس

محققان EPFL یک حسگر زیستی نوری بسیار حساس و قابل‌حمل ساخته‌اند که هدف آن سرعت بخشیدن به تشخیص وضعیت وخیم و کشنده نظیر بیماری سپسیس است. این سیستم می‌تواند توسط آمبولانس‌ها و بیمارستان‌ها به منظور بهبود فرآیند تریاژ مورد استفاده قرار گیرد.

کرونا

نانوفناوری و مقابله با کرونا

ویروس کرونا، نامی که این روزها در صدر اخبار جهان قرار دارد. پیام‌های مختلفی که در شبکه‌های مجازی از این بیماری دست به دست می‌شود. همه نگران هستند. نگران رسیدن این بیماری به شهرشان و درگیری با آن. بیماری که هنوز درمانی ندارد.

عینک آفتابی با پوشش نانومتری

نانومحصول ایرانی؛ عینک آفتابی با پوشش نانومتری

عینک آفتابی «صنایع الکترواپتیک صاایران» با پوشش نانومتری بدون بازتاب نور مرئی در طول فعالیت‌های روزمره در فضای باز از چشم محافظت می‌کند.

لباس تب‌نمای آنتی باکتریال

نانومحصول ایرانی؛ لباس تب‌نمای آنتی باکتریال برای نوزاد

شرکت «کاسپین جوراب» با استفاده از نانو رنگدانه‌های هوشمند، لباس‌های تب‌نمای ویژه نوزاد تولید کرده‌است که در صورت بروز تب در کودکان تغییر رنگ می‌دهند و با استفاده از اعمال پوشش حاوی نانوذرات خاصیت آنتی باکتریال نیز دارد.

 نانوحسگر

ساخت نانوحسگری برای اندازه‌گیری برخی ترکیبات زیستی و دارویی

پژوهشگر دانشگاه مازندران موفق به طراحی و ساخت آپتا حسگرهای مبتنی بر نانو ساختار طلا برای اندازه‌گیری و گزینش برخی ترکیبات زیستی و دارویی شد.

اشعه ایکس دیجیتال

۲۶ میلیون دلار حمایت مالی برای دستگاه اشعه ایکس دیجیتال

شرکت فناوری تصویربرداری پزشکی «نانوکس» دستگاه اشعه ایکس دیجیتال همراه با نرم‌افزار مبتنی بر هوش مصنوعی راه‌اندازی می‌کند.